sekretariat@gimzak.eu
tel. 048 67 266 7127

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Wieczory poezji

Wieczory poezji przenoszą uczestników w poetycką przestrzeń rozbudzając wrażliwość i zamiłowanie do piękna.

Więcej

Uroczystości szkolne

Szkoła, to nie tylko nauka w szkolnych ławkach. To także upamiętnianie ważnych i szczególnych świąt oraz rocznic.

Więcej

Projekty edukacyjne

Projekty edukacyjne dają nam tyle możliwości. Możemy rozwijać nasze pasje i zainteresowania.

Więcej

Świeto szkoły

Przygotowujemy się do niego z dużą starannością, by wyrazić swą dumę i radość z bycia uczniem naszego gimnazjum.

Więcej

Zwyczajem naszego gimnazjum są (między innymi) kilkudniowe wycieczki trzecioklasistów. Często uczniowie już od pierwszej klasy planują, gdzie wybiorą się na zakończenie szkoły, a nawet odkładają na ten cel pieniądze. Młodzież z IIIa wraz ze swoją wychowawczynią p. Kasią Kołodziej zaplanowała wycieczkę do Karpacza.

Dzień pierwszy – Karpacz, Kopalnia Uranu Kowary. Wyjechaliśmy we wtorek, 25 kwietnia o bardzo wczesnej godzinie. Wszyscy w dobrych nastrojach, przygotowani właściwie na kapryśną aurę i zimową pogodę w górach. Podróż mijała bez zakłóceń. Gdy ujrzeliśmy na horyzoncie pasmo gór, byliśmy coraz bardziej podekscytowani wyjazdem. Zbliżając się do Karpacza podziwialiśmy ośnieżone szczyty, które pięknie połyskując w słońcu ukazywały swój majestat. Miasteczko powitało nas słońcem. Radość nasza była podwójna: w Zakrzewie zostawiliśmy deszczową pogodę i szczęśliwie dotarliśmy do celu podróży. Na ten dzień p. Kasia zaplanowała również zwiedzanie sztolni- Kopalni Uranu. Szybko odebraliśmy klucze do pokoi, by się rozpakować, następnie udaliśmy się na obiad po którym mieliśmy wyruszyć na zwiedzanie. Kopalnia Uranu „Liczyrzepa” w Kowarach, to niezwykle interesujące miejsce. Przewodnik opowiedział nam o historii sztolni, górniczych technikach wydobycia, ludziach ciężko w niej pracujących wydobywających uran dla Związku Radzieckiego. Zobaczyliśmy m.in. wystawę minerałów pochodzących z naszych gór, kaplicę św. Barbary- patronki górników. Po powrocie wyruszyliśmy jeszcze na spacer po Karpaczu. To był dłuuugi dzień.

Dzień drugi - zdobycie Śnieżki. Niestety tego dnia słońce schowało się za warstwą gęstych chmur, z których prószył śnieg. Nie zniechęciło nas to jednak, do zdobycia najwyższego szczytu Karkonoszy i Sudetów – Śnieżki (1603m.n.p.m.). Wyruszyliśmy zaraz po śniadaniu wraz z naszym przewodnikiem- p. Mirkiem. Górską wspinaczkę rozpoczęliśmy od miejsca gdzie znajduje się Świątynia Wang. Przewodnik opowiedział nam jej ciekawą historię. Po krótkiej przerwie wyruszyliśmy ku Śnieżce. Karkonoski Park powitał nas ośnieżonymi drzewami. Idąc coraz wyżej, słuchaliśmy opowieści p. Mirka dotyczących Karkonoszy, ich przyrody, które przekazywał podczas krótkich postoi. Śnieg – zarówno ten pod stopami, jak i padający– utrudniał wspinaczkę. Czasami brakowała nam sił. Jednak nikt nie zamierzał się poddać. Podziwialiśmy widoki (na tyle na ile umożliwiała to aura) i radośnie krocząc dalej. W schronisku PTTK Akademicka Strzecha, położonym pośrodku Złotówki – szerokiego, bezleśnego grzbietu, mieliśmy przerwę na drugie śniadanie. Cieszyliśmy oczy pięknem gór i Małego Stawu leżącego u stóp schroniska. Urzekło nas to miejsce. Jednak trzeba było ruszać dalej. Idąc coraz wyżej, coraz bardziej odczuwaliśmy trudy pogodowe. Padający śnieg zamarzał na naszych włosach, ubraniach. Mgła nie pozwała dostrzec szczytu. Jednak nic to, wytrwale maszerowaliśmy. Na ostatnim odcinku musieliśmy szczególnie uważać, Przewodnik ostrzegał nas przed niebezpieczeństwem poślizgnięcia się. Trzymaliśmy się zatem łańcuchów i tak bezpiecznie dotarliśmy na Śnieżkę. Jakaż była nasza radość! Szczyt zdobyty! - możemy wracać. Humory nadal dopisywały, choć zmęczenie dawało się we znaki. Szczęśliwie wróciliśmy do „Mieszka”- naszego miejsca zakwaterowania.

Dzień trzeci – Praga. Tego dnia musieliśmy wcześniej wstać, ponieważ wyjazd był zaplanowany na godz. 700. Gdy tylko wyruszyliśmy w trasę, Przewodnik rozpoczął opowieści o miejscach, które mijaliśmy np. : Kotlinę Jeleniogórską, Jelenią Górę, Szklarską Porębę, Zamek Chojnik i wiele innych. Praga zachwyciła nas swym pięknem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wzgórza Hradczany. Przemierzaliśmy uliczki zwiedzając m.in. Zamek Praski z Katedrą św. Wita, Ogrody Wallensteina, Ratusz Staromiejski z pięknym zegarem astronomicznym, Most Karola. Pogoda bardzo nam sprzyjała, a w powietrzu unosił się zapach kwitnących bzów. Bardzo nam się podobało. Pan Mirek zachęcał byśmy przyjechali na kilka dni do Pragi, wówczas moglibyśmy poznać całe jej piękno – kusząca propozycja. W czeskiej stolicy spędziliśmy większą część dnia.

Dzień czwarty – Projekt Arado i powrót do domu. Karpacz, który powitał nas pięknym słońcem, żegnał nas śniegiem. Jakież było nasze zdziwienie, gdy rano zobaczyliśmy zimową scenerię. Tym większe po ukwieconej, zielonej Pradze. Pan Kierowca zmartwił się warunkami pogodowymi. Ostrożnie ruszyliśmy ku Kamiennej Górze.

„Projekt Arado - Zaginione laboratorium Hitlera” w Kamiennej Górze, jest jedną z najnowocześniejszych podziemnych tras turystycznych w Polsce. Przemierzając ją wraz z przewodnikiem – uczestnikiem projektu, mieliśmy okazję zobaczyć unikalne w skali Europy eksponaty - części pocisku V-1 i rakiety V-2, niemieckiego radaru, a nawet niemieckiej enigmy. Podczas II Wojny Światowej w tych podziemiach umieszczono między innymi biuro projektowe firmy ARADO, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej – Arado 234 Błyskawica i mityczny samolot skrzydło Arado 555. To, co zobaczyliśmy zrobiło na nas duże wrażenie. Nie byliśmy świadomi tego, jakie tajemnice kryją podziemia Kamiennej Góry. Wracaliśmy do domu pełni wrażeń.

To była bardzo udana wycieczka. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsce. Wzbogaciliśmy swą wiedzę historyczną i geograficzną. Doświadczyliśmy trudów, ale także uroków zimy w górach oraz piękna późnej wiosny w Pradze. Pobyliśmy ze sobą. Dom wczasowy, w którym zamieszkaliśmy o wdzięcznej nazwie „Mieszko”, okazał się miłym i gościnnym miejscem. Było nam trochę żal, że wycieczka trwała tylko cztery dni, nie mniej jednak cieszyliśmy się, że mogliśmy w niej uczestniczyć. Jesteśmy bardzo wdzięczni p. Kasi za tak wspaniałą organizację.

Pedagog szkolny

Poniedziałek: 0730-1030
Wtorek: 1100-1300
Środa: 730-0930
Czwartek: 1100-1330
Piątek: 1200-1230

pedagog@gimzak.eu
tel. 67 2667127 w. 22

Rozkład autobusów

Plany lekcji

Organizacja roku

Podręczniki

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd